Проектът Volunteers 4 All (V4A) е проект за дългосрочно стратегическо партньорство в областта на младежта по програма „Еразъм+“ и включва партньори от България, Испания, Италия и Австрия.
Броят на хората, търсещи статут на бежанци в Европа се е увеличил през последните години. Това се дължи в голяма степен на войната в Сирия и Ирак. Придвижвайки се хиляди бежанци и мигранти из Европа, много от тях използват технологии, за да направят пътуването си по-безопасно и да споделят жизнено важна информация. За бежанците идващи от разкъсваната от война Сирия, дигиталната инфраструктура е също толкова важна, колкото храната и подслона. Тя е едновременно благословия и проклятие. Дигиталните следи, които оставят след себе си бежанците ги превръщат в уязвими спрямо наблюдение, заплахи и експлоатация от страна на държавни и не само страни. Страхове относно сигурността и неприкосновеността на личния живот ги принуждават да зависят от ненадеждни и алтернативни източници, разпространяващи се в социалните медии от контрабандисти и дилъри. Преминавайки в дигитална нелегалност, като например използвайки на затворени платформи като WhatsApp, излага бежанците на още по-големи рискове.
Въпреки това в НПО съществуват пропуски като начина, по който информационните и комуникационни технологии и социалните медии се използват от доброволците и младежките работници с цел подпомагане на мигрантите преди, по време и след тяхното пътуване, също и такива свързани с употребата на социалните мрежи от мигрантите за интеграция в приемащите страни, да поддържат връзки със семейството, да запазят културната си идентичност и да подкрепят близките си от чужбина. НПО, откриващи нови комуникационни канали чрез социалните мрежи и предоставящи възможност на доброволците си за придобиване на нови умения в областта на социалните медии, могат да трансформират комуникациооните мрежи на бежанците и по този начин да улеснят миграцията, като създадат богат източник на “вътрешни знания” за самата нея.
Volunteers 4 All (V4A) има за цел да насърчава развитието на дигиталните умения на доброволците и младежките работници, за да могат да оказват подкрепа на бежанците по време на пътуването им към Европа, но също и да насърчава социално приобщаване, толерантност, уважение към разнообразието и недискриминация и да повиши осведомеността на хората.
Всички участници, част от проекта, ще бъдат младежки работници и доброволци, които имат интерес да работят с младежи бежанци и се интересуват от приложението на социалните медии в тяхната ежедневна работа като младежки работници/доброволци.
Очакваните резултати от проекта са:
- Доклад, отразяващ опита и нуждите на младежките работници в тази област
- Обучение, което ще включва 24 участника, които ще получат практически и теоретични знания след завършване на обучението
- Интелектуален резултат 1 – безплатни онлайн курсове ще предоставят на младежките работници и доброволци нови умения и знания за употребата на социалните мрежи с цел подпомагане на бежанците по време на пътуването им към Европа. Младежките работници ще придобият по-добра представа за парадокаса с наблюдението и овластяването в социалните мрежи, за по-доброто определяне на начините и етапите на оказване на помощ на най-уязвимите безжанци.
- Интелектуален резултат 2 – Създаване на нови ресурси, „Volunteers 4 All ръководство“, цели да покаже сегашната ситуация, предизвикателства и възможности, както и като основен резултат от проекта най-добрите практики. Документът ще съдържа обучителни материали като ръководство за младежките работници. Той ще предоставя серия от въпроси и теми, подлежащи на дискусия, предназначени както за младежките работници, така и за професионалистите от всяка една от 4 страни партньори по проекта, целящи сътрудничество и обмяна на добри практики на национално и транснационално ниво.
- Ръководството също така ще гарантира устойчивостта и подобряване на постиженията, постигнати чрез проекта. Ще бъде изготвен и списък със съвети и препоръки, за да се продължи подобряването на работата в тази област не само в рамките на организациите, партньори по проекта, но и за всички заинтересовани организации в Европа, които работят в сферата на миграцията.
В следствие на това проектът ще доведе евентуално до създаването на самостоятелни инициативи и дейности в областта на младежта. След изпълнението на проекта съществуващите мрежи за сътрудничество и комуникация между партниращите си организациите по проекта ще бъдат важен канал за достигане на целевите групи и по-нататъшно разпространение на проекта. Годишни и периодични международни конференции, семинари, работилници и различни други срещи, които се основават на активно работещи методи, включващи сесии, работилници и семинарни презентации, ще предоставят отлични форуми за достигане до целевите групи по проекта и разпространение на резултатите от него. По този начин резултатите ще са от полза не само за членовете на консорциума, но и за други организации в Европа, дори в световен мащаб
Партньори:
-
Alternativi InternationalКоординатор на проекта
-
ÖJABПартньор по проекта
-
ProjuvenПартньор по проекта
-
Futuro DigitaleПартньор по проекта

Alternativi International
Alternativi International
Алтернативи Интернешенъл дава уникалната възможност да направиш промяна, да се включиш в различни местни, национални и международни събития като саминари, обмени, обучения и други, които дават най-ценното нещо в живота – опит!

ÖJAB
ÖJAB
OJAB е младежка организация, свързваща поколенията, независима от политически партии и религиозни задължения.
Като организация с нестопанска цел, тя предлага 4700 места за настаняване на студенти, ученици, стажанти, млади работници, възрастни граждани и бежанци в общо 30 ÖJAB-къщи в цялата страна, което я прави една от най-големите организации за пребиваване в Австрия. Понастоящем близо 4200 младежи, 470 възрастни граждани и 100 бежанци живеят в 24 студентски общежития и младежки жилища.

Projuven
Projuven
